1.0 Araba Alınır mı? 1.0 Araba İle Uzun Yol

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte arabaların sistemleri de iyiden iyiye güncelleniyor. Biz arizakod.com adresi olarak sizin için Renault Symbol 0.9 TCE motor aracı deneme imkanımız oldu. Şimdi araç ile ilgili gözlemlerimizi sizinle paylaşıyoruz.

1.0 Motor Araç Alınır mı?

Bir aracın alınması için o araçtan beklentiler son derece önemlidir. Yapısı gereği çok yüksek hızlara – ağır yüklere ve tempoya uygun olmayan bu araçlar şehir içi tempoya uygun bir şekilde yolculuğunu sürdürmeye devam ediyor.

Eğer satın alacağınız araçta turbo bulunuyorsa, normal bir araçtan herhangi bir farkı bulunmamaktadır. Yüksek tempoda rahatlıkla kullanılabilmektedir. 

1.0 Motor Araç Avantajları Nelerdir?

  • Motorlu taşıtlar vergisinde avantaj bulunmaktadır.
  • Aracı uygun devirde kullanmanız durumunda yakıt tüketimi son derece uygundur.
  • Diğer araçlara göre sıfır ve ikinci el fiyatları daha uygundur.

1.0 Motor Araç Dezavantajları Nelerdir?

  • Araçta turbo bulunmaması durumunda hızlanma ve yüklü harekette zorluk yaşanır.
  • Yüksek devirde kullanılması durumunda motor arızaları çabuk tekrarlar.
  • Motorda bir arıza yada sorun yaşanması durumunda masraflı olmaktadır.

Uzun Yol Performansı

Özellikle ilk kalkışta (turbolu modellerde) ivmelenme son derece başarılıdır. Bu sebeple uzun yol performansında herhangi bir sorun yaşanmaz.

Yalnız turbosu olmayan modellerde bu durumun daha zor ivmelenme ve yavaş kalma gibi sorunlara neden olması muhtemeldir. Buna da özellikle dikkat edilmesi gerektiğini belirtmek gerekiyor. 

Aynı zamanda 1.0 motor araçların uzun yolda, yakıt – performans aralığının da son derece başarılı olduğunun altını çizmekte fayda var.

1.0 Motor Araba Yokuş

Bir diğer önemli konu başlığı da bu araçların yokuş çıkarken ki, performansları olarak ön plana çıkmaktadır. Yokuş çıkma konusunda performansı turbolu olan modellerde herhangi bir sorun karşımıza çıkmazken, turbosu bulunmayan modellerde biraz daha yavaş kaldıklarını da belirtmek gerekiyor.

Bu sebeple satın alacağınız aracın genel özelliklerine dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz. Buna göre araçların satın alınması daha yerinde bir tercih olarak ön plana çıkacaktır.

1.0 Motor Arabalar Neden Tutmadı?

Bunda oturmuş bazı düşüncelerin etkisi olduğunu belirtmek gerekiyor. Halk arasında 1.0 motor araçların çok yavaş ve güçsüz kaldığına dair bir düşünce oluşmuş durumdadır. Oysa ki bu durum her zaman için geçerli olmamaktadır.

Bir diğer önemli etmen ise 1.2 araçlarla 1.0 – 0.9 motor araçların aynı aralıkta vergilendiriliyor olmasıdır. Araç markaları da halkın bu ilgisine göre motor teknolojileri ve yatırımlarını güncellediğinizi söyleyebiliriz.

Avrupa’da pek çok ülkede hala bu araçların aktif olarak satışı yapılmaktadır. Yalnız ülkemizde bu araçların satış oranı giderek azalmaktadır.

 

Yorum yapın