Benzin Pompası Arızası | Yakıt Pompası Arızası

Arızalı bir benzin pompası, bir dizi probleme neden olan önemli bir sorundur. Sizin için benzin pompası arızası ile ilgili detaylı bir araştırma yaptık. İşte arızalı bir benzin pompasının bazı belirtileri.

Benzin Pompası Arızası Nedir? Neden Önemlidir?

Püskürtme sesinde değişikenlik, arızalı bir benzin pompasına işaret edebilecek ilk belirtidir. Genellikle bu konuda bilgi sahibi olmayan kişilerin anlaması kolay değildir. Püskürtme sesi, benzin pompası motora yakıt püskürtmek için mücadele ettiğinde ortaya çıkar.

Bu sebep motoruna kulak ver. Rutin çalışma aralığındaki sesini iyi dinle ve ezberle! Bir değişiklik olursa anlaman kolay olur.

Kısaca arızalı bir benzin pompasından kaynaklanan sorunlar ile ilgili şunları söylemek yanlış olmayacaktır…

İlk olarak bu arıza, yakıtın motora ulaşmasını engelleyebilir, bu da motorun çalışmamasına neden olabilir. Oluşabilecek bir diğer sorun tıkanmış bir yakıt hattıdır. Bu, motorun hiç çalışmamasına neden olabilir ve normalden çok daha fazla marş gerektirebilir.

Püf noktası; aracınız normalden çok daha zor çalışıyorsa – geç çalışıyorsa yada çalışmıyorsa bu benzin pompası arızasına işaret ediyor olabilir!

Arabam Çalışmıyor Ne Yapmalıyım?

Benzin pompası arızası nedeniyle aracınızı çalıştıramazsanız, doğru çalıştığından emin olmak için kontrol edebileceğiniz birkaç şey vardır. İlk önce, benzin pompası rölesini kontrol edin. Bu genellikle pompanın temas panosunda bulunur ve bulabilirseniz kendiniz onarabilirsiniz. Benzin pompası rölesinin filtresini de kontrol etmelisiniz. Benzin pompası röle filtresi, benzin deponuzun altından gelen artıklarla tıkanabilir.

Arızalı bir benzin pompasının başka bir işareti de püskürtmedir. Bir araba hızlandığında, seyir veya rölanti devrinde olduğundan daha fazla yakıta ihtiyaç duyar. Bunu fark ederseniz, benzin pompası arızalıdır. Yakıt basıncını düzgün bir şekilde düzenleyemez ve motorunuza uygun miktarda yakıt veremez.

Benzin Pompası Arızasında Oluşan Diğer Sorunlar Nelerdir?

Benzin pompası sorunları, duyulandan daha fazla hissedilebilen teklemelere de neden olabilir. Ayrıca, motora zarar verebilirler. Teklemelere ek olarak, arızalı bir benzin pompası da aracınızın hızlanmasını geciktirmesine neden olabilir.

Peki bu sorunun benzin pompasından kaynaklandığını nasıl bileceğim?

Arızalı bir benzin pompası, aracınızın ısınmasına ve aşırı ısınmasına neden olabilir. Anormal derecede yüksek sıcaklıklar kaydedip kaydetmediğini görmek için aracınızın hararet göstergesini kontrol etmeniz gerekir. Eğer öyleyse, o zaman benzin pompası sorun yaşamış olma ihtimaliniz çok yüksektir.

Aracın Çekişi Düşüyor Ne Yapmalıyım?

Arızalı bir benzin pompasının başka bir belirtisi, güçte bir azalmadır. Düşük güce sahip bir araba, dik bir yokuşa tırmanmada veya hızlanmakta zorluk çekebilir. Bu durum birkaç farklı sorunu akıllara getiriyor olsa da öncelikle aracın çekişi ile doğrudan ilişkili olan yakıt pompası arızasını ortaya çıkarır.

⇒ Pompa Tamamen Arızalandıysa Ne Yapmalı? ⇐

Pompa tamamen arızalanırsa arabanız çalışmayacaktır. Sorun ayrıca marş basmama durumuna da neden olabilir. Bazı durumlarda, anahtarı çevirdiğinizde arabanız yine marşa basacaktır, ancak çalışmayacaktır. Bu durumlarda, aracı çalıştırmadan önce birkaç kez marşa basmanız gerekecektir.

Yakıt Tüketimi Artıyorsa Ne Yapmalı?

Arızalı bir benzin pompası, aracınızın normalden daha fazla yakıt tüketmesine de neden olabilmektedir. Bu belirtiler tehlikeli olabilir, bu nedenle bir benzin pompası sorunundan şüphelendiğiniz anda profesyonel yardım almalısınız. Bazı durumlarda, güç dalgalanmaları, artan yakıt kullanımı ve diğer belirtileri fark edene kadar bir sorun fark etmeyebilirsiniz. İstediğiniz son şey, arabanıza ulaşamayacağınız bir durumda sıkışıp kalmaktır.

Arızalı bir benzin pompasının diğer bir yaygın belirtisi, ses çıkaran zor ilerleyen ve devir sorunları oluşturan bir motordur. Benzin pompası yakıtı doğru basınçta vermediğinde motor güç kaybeder. Bu, motorun gücünün dalgalanmasına, düşük hızlanmaya, kaba rölantilere ve hatta motorun stop etmesine neden olabilir. Bir benzin pompası sorunundan şüpheleniyorsanız, teşhis için aracınızı bu konuda profesyonel hizmet sunan bir ustaya götürün.

Benzin Pompası Arızası Hangi Sorunlara Yol Açar

Arızalı bir benzin pompası çok çeşitli sorunlara yol açtığını söyleyebiliriz. Arabanız yüksek hızlardayken sıçrayabilir veya güç kaybedebilir. Bu, benzin pompasının optimum basınçta sabit bir yakıt akışı sağlayamadığının bir işaretidir. Aşağıdaki belirtiler aynı zamanda arızalı bir benzin pompasına da işaret edebilir.

Motor Dengesiz mi Çalışıyor?

Yakıt basıncı önemli ölçüde artabilir ve düşebilir. Bu, motorunuzun durmasına neden olabilir. Arızalı bir pompanın başka bir belirtisi, yükselen bir motordur. Yakıt basıncı çok fazla yükselir ve düşerse aracınız yakıtı uygun oranda veremez. Bu olursa, yakıt seviyesini kontrol etmelisiniz.

Motor Gereğinden Fazla mı Isınıyor?

Yetersiz yakıt, arızalı bir benzin pompasının en yaygın nedenidir. Düşük bir gaz seviyesi, pompanın ısınmasına neden olur ve bu da aşırı ısınmaya neden olabilir. Aşırı ısınmayı önlemek için benzin pompasının tamamen yakıtla kaplanması gerekir. Ayrıca, yakıt kirliliği yakıt süzgecini tıkayabilir ve pompayı sıkıştırarak motorun anında durmasına neden olabilir. Bazı durumlarda da araç motor arıza lambasını yakabilir. Bu konu ile ilgili bilgi sahibi olmak için buraya göz atabilirsiniz.

Yakıt deposundaki nem, arızalı bir benzin pompasının başka bir yaygın nedenidir. Nem, pompanın parçalarında paslanmaya neden olarak yakıt beslemesini tıkayacaktır. Ayrıca yakıttaki etanol korozyon sürecini hızlandırabilir. Aracınızda yakıt korozyonu sorunu varsa, pompayı değiştirme zamanı gelmiş olabilir.

Genellikle yakıt pompası arızalarında bazı araçlarda bu sorunların kronik olduğunu görmek mümkün olmaktadır. Bu da başka sorunların beraberinde ortaya çıkmasına neden olur. Buna dikkat etmekte fayda bulunmaktadır.

KAYNAKÇA

Yorum yapın