Egr Temizliği | Nasıl Yapılır? Ne Zaman Temizlenir?

Egr valfi temizliği hakkında bilgi vermeden önce, kısaca Egrnin ne olduğuna değinelim. Bilindiği üzere motor düzenli olarak patlamaların yaşandığı bir alandır. Burada düzenli olarak temiz hava girişi ve kirli hava çıkışı olması motorun performansı açısından son derece önemlidir. Egr ise tam da bu noktada ön plana çıkarak motor içerisinde biriken kirli havanın özellikle Azot oksitin dışarı atılması ile görevlidir. Bu sebeple Egr motor açısından son derece hayati bir öneme sahiptir.

EGR Valfi Nasıl ve Ne Zaman Temizlenir

Tıkalı EGR valfleri birçok soruna neden olabilir. İşte dikkat etmeniz gereken işaretler, temizleme adımları ve ilgili maliyetler. Tıkalı bir EGR valfi motorun yetersiz çalışmasına veya hatta tamamen durmasına neden olabilir. Bu sorunu yaşamamak için egr temizliği konusunda titiz bir şekilde çalışmanız ve düzenli olarak temizliğine dikkat etmeniz gerekmektedir.

Bir EGR valfini temizlemenin iki yaygın yöntemi vardır. İlk olarak, valfin kendisini, hortumları ve sensörleri temizlemek için bir karbüratör temizleyicisi kullanabilirsiniz. İkinci olarak, karbon birikintilerini gidermek için tel fırça veya boru temizleyici kullanabilirsiniz. Ardından yüzeyi temiz bir bezle silebilirsiniz. Son olarak, EGR valfini değiştirebilirsiniz. Contayı temiz tuttuğunuzdan emin olun. Aksi takdirde hasar görebilir.

EGR Valfi Motora Zarar Verir mi?

Tıkalı EGR valfleri aracınızın motor performansını etkileyebilir. Neyse ki, valfi temizlemek ve değiştirmek için birkaç yöntem vardır. Aracınızın EGR valfinin tıkalı olup olmadığından emin değilseniz, durumunu kontrol etmek için bir teşhis aracından destek almanız gerekebilir. Manuel olarak çalıştırılan bir valfi değiştiriyorsanız, sorun genellikle valfin mil hareketine bakılarak tespit edilebilir.

EGR valfi sürekli olarak egzoz gazlarına maruz kalır ve karbon birikintileri oluşturma eğilimindedir. Sonuç, konuma bağlı olarak bir dizi farklı sorun yaratabilen tıkanmış bir valf olarak karşımıza çıkar.

Egr Valfi Tıkanma Belirtileri Nelerdir?

Genellikle yakıt teknolojisi ve yol bilgisayarına sahip araçlar ortalama yakıt tüketimi ile ilgili oldukça detaylı bilgilere yer vermektedir. Egr valfinizde herhangi bir sorun yaşamanız durumunda öncelikle aracınızın yakıt tüketiminin artması söz konusu olur.

Tüm bu yakıt tüketiminde ortaya çıkan artışa rağmen araçta performans kaybı mı yaşanıyor? Sorunu çok da uzaklarda aramamak gerek! Bu sorunun pek çok sebebi olsa düzenli olarak bakımı yapılmayan araçlarda egr tıkanıklığı çok yoğun ortaya çıkar.

Tıkalı bir EGR Valfinin Diğer Belirtileri

  • Tıkalı bir EGR valfi, motorunuzun iyi performans göstermemesinin en yaygın nedenlerinden biridir. Arabanızın hava-yakıt oranını etkiler ve beygir gücünü azaltabilir.
  • Kaba bir rölanti
  • Güç Kaybı

Motor Işığınız mı Yandı?

Arıza kodları genellikle yeni nesil araçlarda karşımıza çıkan en önemli yardımcılarımızdır. Genellikle

  • P0401 Yetersiz EGR Akışı
  • P0402  Aşırı EGR Akışı
  • P0403 – EGR Devresi Arızası arıza kodları yanarsa ilgili sorunlara göz atmak gerekir.

NOT: Yukarıda bahsettiğimiz üç arıza kodu hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak için internet adresimizde arama yapabilir yada arıza kodları hakkında bilgilere yer vermediğimiz burada bulunan sayfaya göz atabilirsiniz.

İlk olarak, motor yönetim ışığı yanıyor olabilir. EGR valfi tıkandığında çok fazla hava dışarı çıkar ve bu da daha yüksek emisyonlara yol açar. Buna NOx denir ve sağlığınız için kötüdür ve kötü bir koku bırakır. Ayrıca tıkalı bir EGR valfi daha fazla yakıtın yanmasına ve hidrokarbonların salınmasına neden olabilir. Bunlar, tehlikeli bir gaz karışımı oluşturmak için NOx ile birleşebilir.

Egr Temizliği Maliyeti Ne Kadardır?

Her zaman için Egr temizliğini tek başınıza yapamayabilirsiniz. Bu işlemi yapmak için motordan anlamak ve biraz da temizliğe aşina olmak gerekir. Dilerseniz de bu temizliği yaptırmak için bir ustaya başvurmayı deneyebilirsiniz.

Şunu unutmamak gerekir ki, doğru temizlenemeyen bir Egr valfi ilerleyen zaman aralığında başka sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir! Bu sebeple henüz bu tarz bir sorun yaşanmadan deneme – yanılma yöntemine başvurmadan Egr temizliğinizi bir ustaya yaptırmanızı tavsiye ederiz.

Türkiye ortalamasında Egr valf temizliğinin oluşan probleme göre 200 – 400 TL arasında bir maliyeti olduğunun da altını çizmekte fayda bulunmaktadır.

KAYNAKLAR

Yorum yapın