Kızdırma Bujisi Arızası, Kızdırma Bujisi Arızası Neden Olur? **2021**

Yedek parçalar üzerine konuşulduğu zaman her araçta buji veya kızdırma bujisi arızası çok sık karşımıza çıkmaktadır. Bu içeriğimizde arızanın en temel nedenlerinin ne olduğu? Nasıl çözülmesi gerektiği hususlarına derinlemesine yer vermeye çalışacağız. Dilerseniz öncelikle kızdırma bujisi nedir? Sorusunun cevabına geçelim.

Kızdırma Bujisi Nedir

Dizel araçlarda yanma odasında araç için gerekli ısıyı sağlayan araca kızdırma bujisi adı verilmektedir. Çoğunlukla kızdırma bujisi arızası bazı araç modelleri için kronik olabilir. Bu konuda en çok fiat araçlarına özellikle de linea kızdırma bujisi arızası bölümüne göz atmak gerekmektedir.

Buji İle Kızdırma Bujisi Farkı Nedir

Biraz öncede altını çizdiğimiz gibi kızdırma bujisi dizel araçlarda yanma odasında gerekli ısının oluşmasını sağlarken, buji benzinli araçlarda kıvılcım oluşturmakla görevlidir. Motor ve potansiyel enerji bakımından ikisinin de bulunduğu basamaklar aynı olurken çalışma sistemleri tamamen farklıdır.

Kronik Kızdırma Bujisi Arızası

Bazı araçlarda kızdırma bujisi arızası kronik olabilir. Örneği Fiat Linea Kızdırma Bujisi arızası kronik bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Bunun dışında Chevrolet’in bazı modellerinde de kızdırma bujisi arızası kronik bir şekilde ortaya çıkabilir.

Kronik Arızalara Karşı Ne Yapmak Gerekir

Genellikle Fiat araçlarda (dizel) kontak takıldıktan sonra bir süre beklemeniz tavsiye edilmektedir. Aracınızı beklemeden çalıştırmanız durumunda kızdırma bujisi arızasının ön plana çıkması söz konusu olabilir.

Böyle sorun yaşamamak adına bir süre beklemenizi tavsiye ederiz.

Önemli Bir Hatırlatma

Bazı araçların beyni kızdırma bujileri bozuk olmamasına rağmen, soğukken çalıştırma, beklememe yada hatalı çalıştırma gibi durumlarda bu arızayı verebilir. Böyle durumlarda birkaç kez daha özenli kullanırsanız bu hatayı almayabilirsiniz. Bu sebeple aracınızı belli bir çalıştırma rutini içerisinde kullanmanızı tavsiye ederiz.

Yapılması Gerekenler

Motorda zor çalışma, ses değişikliği gibi durumlar kızdırma bujisi arızasında en sık karşılaştığımız sorunların başında gelmektedir. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak adına öncelikle yapılması gereken işlem zamanında bujinin değiştirilmesidir.

Bir sorun olması durumunda ustanız hangi bujinin bozulduğunu ilk bakışta anlayacaktır. Genellikle bazı ustaların bir buji bozulduğunda dördünü birden değiştirebiliriz tarzı yaklaşımları olduğunu biliyoruz. Özellikle kızdırma bujileri için bu durum geçerli değildir. Sadece bozuk olan bujinizi değiştirmeniz yeterli olacaktır.

Yorum yapın