Krank Sensörü Arızası | Nasıl Anlaşılır? Bilinmeyenleri

Krank sensörü arızası hakkında bilgi vermeden önce kısaca krank sensörü nedir? Sorusunun cevabı ile başlayalım.

Krank sensörünün adı çoğunlukla krank devir sensörü, krank ayar sensörü gibi isimlerle de bilinmektedir. Krank milinin konumunun belirlenmesinde yani araç motor devrinin belirlenmesinde kullanılan bir sensördür.

Krank Sensörü Bozulduğunda Ne Olur?

Krank sensörü tipine göre farklı şekillerde bozulma ve sorun çıkarma gibi durumlarla karşılaşmamıza neden olabilir. Bu sebeple krank sensörü bozulduğunda öncelikle sensörle alakalı arıza lambası yanar.

Araçlar sıklıkla sensörün bozukluğuna bağlı olarak yakıt kalitesini ve devir oranını karıştırabilir. Başka bir deyişle krank sensörünüz bozulduğunda aracınız randımanlı bir şekilde çalışmaya devam edemez.

Bazı durumlarda krank sensörü arızası oluştuğunda araç hiç çalışmayabilir – yüksek sesle çalışabilir yada gereğinden fazla gürültü yapabilir. Sıklıkla karşılaşılan bir diğer durum ise aracın yüksek devirlere çıkmamasına neden olabilir.

Krank Sensörü Temizleme

Krank sensörü neticede elektronik bir parçadır. Bazı durumlarda krank sensörü kirlenmesi durumuna bağlı olarak çalışmada zorluk yaşayabilir. Beyinle bağlantısının bozulması – fiziki olarak kirlenme, kablo devresinde bozukluk yaşanması gibi durumlar bir araya geldiğinde krank sensöründe ciddi sorunların ortaya çıkması söz konusu olabilir.

Bu sebeple değişmeden önce kısmi süreli de olsa temizlemeyi deneyebilirsiniz.

Krank Sensörü Yakıtı Etkilermi

Doğrudan motor devri ile alakalı bir parça olduğunu belirtmek yanlış olmayacaktır. Doğal olarak krank sensörü bozulmaya bağlı olarak yakıtı da etkiler. Bazı durumlarda gereğinden fazla devirlerde çalışmasına, yüksek ses çıkarmasına ve aralıklarla çalışmasına neden olduğunu da belirtmek gerekmektedir.

Başka bir deyiş ile krank sensörü arızaları büyük oranda yüksek yakıt tüketimine neden olan bir arıza olarak dikkatleri üzerinde toplar.

Krank Sensörü Neden Bozulur

Diğer sensörlerin aksine krank sensöründe bozulmanın sebebi, manyetik sistemin – bobin yada dişli sistemlerinin sorun yaşaması nedeniyle ortaya çıkar. Krank sensörü arızasında çoğunlukla krank sensörü ile etkileşimde bulunan parçaların bozulmasından dolayı bozulmanın ortaya çıktığını belirtmekte fayda var.

Krank Sensörü Temizlenir Mi

Evet krank sensörü temizlenebilir.

Hayır çoğunlukla tahmin edildiği üzere krank sensörü sorunları doğrudan kirlenme ile alakalı olmamaktadır. Servisimize gelen her 10 krank sensörü arızasından 1 tanesinin kirlenme kaynaklı bir soruna sahip olduğunu da hatırlatmakta fayda var.

Krank Sensörü Arızası

Eğer bu şekilde bir arıza ortaya çıkıyorsa kendiniz müdahale etmemelisiniz. Genellikle krank sensörü ile birlikte başka alanlarda ortaya çıkan sorunlarında bu şekilde problemlere neden olduğunun da altını çizmek gerekmektedir. Bu sebeple krank sensörü arızası ile birlikte krank milinin doğrudan değiştirilmesi, tamir işleminin yapılması gibi durumlardan dolayı da arıza veriyor olabilir.

Volant Devir Sensörü Arıza Belirtileri

Doğrudan araç devri ve çalışma sistemi üzerinde ortaya çıkan arızalar şeklinde ortaya çıkar. Volant krank devir sensörü bozulduğunda araç yüksek devirde – devri düzensiz yada hiç çalışmayabilir. Bu sebeple volant devir sensörünün düzgün bir şekilde belirlenmesi büyük bir önem arz eder.

Yorum yapın