Map Sensörü Nedir? | Arızası, Çözümü ve Diğer Konular

Arabalarda onlarca farklı birimde yüzlerce farklı cihaz bir arada çalışır. Bu sensörler – teknolojik araçlar ve parçalar aslında araçların sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlamak amacıyla bir arada çalışmalarına devam ederler. Büyük bir kısmının varlığından habersiz olduğumuz bu parçalar tam da performans ve ekonomi için bir arada bulunan parçalar arasında yer almaktadır. Map sensörü de tam olarak bu amaç için var olan bir parça olarak ön plana çıkar.

Maf ve MAP Sensörü Nedir

Öncelikle bu map sensörünün mutlak basınç sensörü ismi ile bilindiğinin altını çizmek gerekir.

Kısaca map sensörü nedir? Sorusunun cevabını şu şekilde cevaplandırmamız mümkündür. Map sensörü; emme manifoldunda bulunan emiş gücünün algılanması için çalışmalarına devam eden bir cihazdır. Map sensörü aslında araca binen yükün algılanması için çalışır. Map sensörünün araca yük binmemesi yada aracın durduğu durumlarda herhangi bir işlevi bulunmaz.

Map Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır

Map sensörü araçlarda çok sık olmasa da arıza yapabilen bir parçadır. Map sensörü daha çok Avrupa araçlarda daha sık arızalanan bir parça olarak ön plana çıkar.

Bunu anlamanın birden fazla yöntemi bulunur. Kısaca bu arıza çeşitlerini şu şekilde özetlemek mümkün olacaktır.

MAP sensörü Arızası

Genellikle, aracınız rölanti zamanında düzensiz çalışma gösterir. Titreme, ateşlemede ani gecikmeler, devir almada dalgalanmalar gibi nedenler arızanın ön plana çıktığını gösteren göstergeler arasında yer alır.

Kuru akıt yakma gibi problemlerde map sensörü bozulması ile birlikte ortaya çıkar. Bujilerde fazla kirlenme yada hasarlanmaların ortaya çıkması söz konusu olabilir.

Genel olarak algılanıldığı üzere map sensöründe sorun yaşanması durumunda aracın yüksek devirde çalışması, yoğun yakıt tüketimi yapması, performans sorunlarının ortaya çıkması gibi sonuçların ortaya çıkması söz konusu olabilir.

Map Sensörü Fişini Çekmek

Bazı durumlarda map sensörü fişini çekmeniz istenebilir. Genellikle sorunun bu sensörden kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak amacıyla fişini çekerek bir süre binmeniz istenebilir.

Yakıt yakma ve yük dengesinin ayarlanması gibi görevleri olduğu için ilgili miktarın ayarlanması ve ateşlenme durumunun belirlenmesi gibi hususlarda görevli olduğu için map sensörünün fişini çekmeniz durumunda çalışmada bozukluklar ortaya çıkabilir.

Map sensörü Arızası Nasıl Giderilir

Arızayı gidermek için sorunun sadece sensörden kaynaklanıp kaynaklanmadığının tespit edilmesi önem arz eder. Başka bir deyiş ile bazı durumlarda sensörün bozulması söz konusu olabildiği gibi bazı durumlarda sensöre bağlı birimlerde de bozukluklar ortaya çıkabilir. Bu sebeple doğru sorunun tespit edilmesi için bu son derece büyük bir önem arz eder.

Benzin MAP Sensörü arızası Nasıl anlaşılır

Genellikle titreme, yakıt tüketiminde bozukluk, gereğinden daha uzun süreli üst rölanti dengesi gibi durumlarla kendini ortaya çıkaran bir arıza olarak dikkatleri üzerinde toplamaktadır. Bunun dışında map sensörü son zamanlarda daha farklı daha detaylı pek çok seçenek ile dikkatleri üzerinde toplayan bir araç seçeneği olarak ön plana çıkar.

Map sensörü Ne İşe Yarar

Map sensörü kabaca hava – yakıt değerinin ve oranının ilgili motor yüküne göre ayarlanmasını sağlayan bir araçtır. Başka bir deyiş ile yüksek performansta çalışmasının sağlanması için bu ayarlamaları yapar. Aracın gereğinden fazla yakıt tüketmesinin önüne geçtiği gibi ilgili miktardaki yakıt tüketiminin de dengelenmesi söz konusu olmaktadır. Bu durumu rölantide çalışırken tükettiği yakıt ile yüklü ve rampadayken ki haliyle farklı miktarlarda yakıt tüketimini sağlaması şeklinde açıklamak mümkün olur.

Yorum yapın