P2103 Arıza Kodu (Hata Kodu)

Hata kodlarını yazmaya devam ediyoruz. Aşağıda yer alan hata kodları P2103 Nedir – Nasıl Ortaya Çıkar ve Ne Yapmak Gerekir sorularının cevabını içermektedir. Benzer sorunlara göz atmanız amacıyla; P2104, P2107, P2108, P2109 gibi hata kodlarının neden oluştuğunu ve çözümünün neler olduğuna da göz atabilirsiniz.

P2103 Arıza Kodu – Hata Kodu Hakkında Bilgi

—————

⇒ Gaz Kelebeği Aktüatör A Kontrol Motor Devresi Yüksek

—————

P2103 Arıza Kodu Neden Ortaya Çıkar

Çok büyük ihtimalle P2103 arıza kodu vermesi durumunda;

Gaz kelebeği veya gaz kelebeği sensörü ile ilgili bir arıza kendini göstermiş olabilir. Bunun dışında konnektör hasar görmüş veya hasarlı bir kablolama ortaya çıkmış olabilir. Bazı durumlarda PCM Arızası da bu arıza kodu ile kendini gösterecektir.

P2103 Arıza Kodu İle Birlikte Neler Olabilir

Büyük ihtimalle motorunuz çalışmaz veya aracınız performanslı yola gitmez. Gaz tepkisi azalabilir. Çok büyük ihtimalle arıza ışığınız sönmeksizin yanacaktır. Yakıt tüketimini gözlemlerseniz yükseldiğini görebilirsiniz. Yakıt dengesiz tüketildiği için P2103 arıza kodu ile birlikte gereğinden fazla egzoz dumanı da ortaya çıkabilir.

P2103 Arıza Kodu Nasıl Çözülür

Bu sorunun hangi nedenle ortaya çıktığını bilmek gerekir. Eğer gaz kelebeği kaynaklı bir sorunla ortaya çıkmışsa gaz kelebeğini öncelikle temizlemek – temizlemek fayda etmiyorsa değiştirmek gerekebilir.

Aman Dikkat!

Bazen temizlenerek çözülecek bir problem usta hatası yüzünden değiştirme ile sonuçlanabilir. Bu hata kodu ile karşılaştıysanız ısrarla öncelikli temizlik talep etmelisiniz.

Bunun dışında yukarıda verdiğimiz sebeplere bağlı olarak P2103 arıza kodu ile ilgili bir çözüm uygulanması gerekmektedir.

P2103 arıza kodu daha çok; Ford, Mitsubishi, Audi, Honda, Kia, Nissan, BMW, Hyundai, Land Rover, Subaru, Chevrolet, Infiniti, Lexus, Toyota, Dodge, Chrysler, Jeep, Isuzu, Mazda, Volkswagen, Bentley, Alfa Romeo, Cadillac, Daewoo, Daihatsu, FIAT, Jaguar, Mercedes-Benz, MINI, Peugeot, Porsche, Saab, Smart, Suzuki, Volvo, Acura, Buick marka arabalarla karşımıza çıkmaktadır. Dilerseniz yan tarafta bulunan kategoriler bölümünden ilgili arabanın kategorisini bularak, P2103 arıza kodu ve ilgili araba ile ilgili daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

P2104 Arıza Kodu – Hata Kodu Hakkında Bilgi

Gaz Kelebeği Aktüatör Kontrol Sistemibu hatanın yorumu genellikle şu şekilde yapılabilir: Rölantiye Zorlama

P2107 Arıza Kodu – Hata Kodu Hakkında Bilgi

Gaz Kelebeği Aktüatör Kontrol Modülü İşlemcisi

P2108 Arıza Kodu – Hata Kodu Hakkında Bilgi

Gaz Kelebeği Aktüatör Kontrol Modülü Performans

P2109 Arıza Kodu – Hata Kodu Hakkında Bilgi

Gaz Kelebeği/Pedal Pozisyon Sensör A Minimum Durdurma Performansı

Bu yazımızda P2103 arıza kodu ile ilgili detaylı bilgilendirme yapmaya çalıştık. Bu arıza kodu ile ilgili yada P2103 hata kodu ile ilgili söylemek istediğiniz daha farklı bir şey bulunuyorsa lütfen yorum bölümünden bize ulaşmayı ihmal etmeyin. Elimizden geldiğince hızlı bir şekilde P2103 arıza kodu başta olmak üzere bütün arıza kodlarını güncellemeye çalışıyoruz. Tabi ki hepsini bir anda güncelleme yapmamız mümkün olmuyor. Bu sebeple sizden gelen yorumlara göre aciliyeti olanlara öncelik sağlamaya çalışacağız. Sağlıkla kalın…

Yorum yapın